יום שלישי, 4 במרץ 2014

חשיבות קריאת תגיות על מוצרי מזון

לפני זמן מה, בזמן שערכתי קניות בחנות ניגשתי אל מדף האורז ולקחתי את אחד החבילות. נדהמתי כשהסתכלתי על טבלת הערכים התזונתית המודפסת על החבילה. באותיות קטנות ניתן היה לקרוא: 360 קלוריות לכל 100 גרם (6 גרם של חלבונים, 84 גרם של פחמימות ו-0 גרם של שומנים). נדגמתי מכיוון שאני יודע שאורז בדרך כלל מכיל כ-150 קלוריות לכל 100 גרם. לקחתי חבילה אחרת של אורז בכדי לבדוק את הערכים התזונתיים וגיליתי 133 קלוריות לכל 100 גרם (3.2 גרם של חלבונים, 28.3 גרם של פחמימות ו-0.7 גרם של שומנים). הערך הקלורי של חבילת האורז הראשונה היה גדול כמעט פי שלוש גדול מזו של שנייה.
המטרה העיקרית של פוסט זה היא להראות את חשיבותה של קריאת תוויות. יתר על כן, לקרוא את האותיות הגדולות כמו: "דל שומן" או "מוצר בריאות" לא מספיק ולפעמים אך מטעה. מה שבאמת צריך לעניין אותכם הוא המרכיבים וטבלת ערכים התזונתיים.

נדגים מספר "מלכודות" לצרכנים.
  • כמה פעמים ראית מוצרים שכתוב עליהם "דל שומן"? מה תווית זה אומר? ובכן, אין הגדרה מדויקת ל-"דל שומן". יצרנים מחליטים מה ההגדרה לדל שומן על פי מטרות שיווקיות. לפיכך, על מנת לגלות את אחוז השומן האמתי אתם צריכים לקרוא את הערכים התזונתיים. באופן כללי, מתחת לחמישה אחוזי שומן נחשב לאחוז נמוך על ידי הרבה חברות מזון.
  • חטיפי בריאות הפכו פופולריים בשנים האחרונות. אם אתה משווה את הערכים תזונתיים של חטיפי "בריאות" עם חטיפים רגילים, ברוב המקרים, לא תמצאו כמעט הבדלים. חטיפי בריאות הם בדרך כלל יקרים יותר מהאחים הפחות משווקים שלהם. אם ערכים תזונתיים ומרכיבים זהים, אין טעם לשלם יותר. לפעמים המצב כל כך אבסורדי ששוקולד יותר בריא מחטיפי בריאות.
  • על מוצרים רבים ניתן לראות את הביטוי הבא: "x קלוריות למנה". זה לא אומר באופן אוטומטי שמוצר זה דיאטטי. בדקו את האותיות הקטנות, מה גודל מנה. בדרך כלל, מנת קורנפלקס נחשבת ל-30 גרם. אני לא חושב שהרבה אנשים אוכלים רק 30 גרם של קורנפלקס! כמו כן, חלק מחברות המזון לא כותבים את הערכים התזונתיים ל -100 גרם של מוצר, אלה לכמות קטנה יותר. מאה גרם היא הכמות הסטנדרטית ובעזרת המכנה המשותף ניתן להשוות בין מוצרים.
  • לא כל המוצרים מגיעים מוכנים לאכילה. במקרים כאלה, צריך להבין את המשמעות של ערכים הקלוריים. האם הם מתייחסים למוצר כמו שהוא? או מבושל במים? מאודה? או שהוכן בדרך אחרת?
אני מקווה שלאחר קריאת פוסט זה תפתחו את הרגל קריאת תוויות מזון.

אין תגובות: